Łuszcząca się skóra – to musisz wiedzieć

Łuszcząca się skóra jest poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Nadmierne złuszczanie naskórka często może być objawem ostrzegającym, że w organizmie dzieje się coś poważniejszego. O czym może informować łuszcząca się skóra głowy? Jak rozpoznać co jest przyczyną łuszczącej się skóry? Kiedy warto udać się do specjalisty?

Łuszcząca się skóra - jakie są przyczyny?

Łuszcząca się skóra jest bardzo złożonym problemem, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. Jaka może być przyczyna suchej skóry?

Choroba Objawy
źle dobrana pielęgnacja Mimo, że „niewłaściwa pielęgnacja” brzmi błaho, to właśnie ona jest najczęstszą przyczyną suchej, matowej i łuszczącej się skóry. Niewłaściwa technika, źle dobrane kosmetyki i wiele sztucznych składników mogą stopniowo pogarszać stan skóry, a nawet powodować rozwinięcie się alergii. Wysuszona i szorstka skóra zwykle pojawia się tam, gdzie stosowany był podrażniający kosmetyk.
egzema Miejscowo wysuszona skóra zwykle wskazuje na egzemę. Na skórze można zaobserwować grudki i pęcherzyki oraz charakterystyczny rumień. Jeśli chodzi o skórę jest ona czerwona, wysuszona i z tendencją do pękania. Niestety typowy dla choroby jest również świąd, który długofalowo może prowadzić do nieustannego uszkadzania skóry. Egzema pojawia lub nasila się zwykle wskutek kontaktu z alergenami – choćby w kosmetykach.
łuszczyca Łuszczyca wyróżnia się obecnością na skórze pojedynczych wykwitów. Skóra staje się czerwona, a bolesne miejsca rozpoczynają stopniowe złuszczanie. Na skutek dodatkowych podrażnień – na przykład drapania wskutek świądu – może pojawić się świeca stearynowa, czyli bardzo błyszcząca, gładka i napięta, bolesna skóra, która pęka, zostawiając po sobie rany.
uszkodzenia skóry Czasami skóra niszczy się przez czynniki zewnętrzne. Niezwykle często zbyt wysoka lub za niska temperatura przyczynia się do pękania, łuszczenia lub poparzeń skóry. Niekorzystny wpływ na kondycję skóry może mieć również podrażnienie wywołane źle dobranymi kosmetykami lub niewłaściwym i za częstym ich stosowaniem. Konieczne jest również utrzymanie nawodnionego organizmu oraz homeostaza.

Łuszcząca się skóra – jak wyleczyć łupież pstry?

Łuszcząca się skóra bardzo często wskazuje na problem, jakim jest łupież pstry.

Podstawowymi objawami tej choroby są głównie:

  • ból i świąd podrażnionych miejsc,
  • utrwalone białe przebarwienia na skórze,
  • niemożliwość opalenia miejsc pokrytych przebarwieniami,
  • ciemnobrunatne zmiany o bardzo nieregularnym i odznaczającym się kształcie,
  • utrwalone przebarwienia skóry,
  • łuszczenie skóry głowy.

Łuszcząca się skóra to nie problem, który można by lekceważyć – w tym przypadku akurat szybkość działania przekłada się na szybsze i skuteczniejsze leczenie oraz jego efekty. Nieleczony łupież pstry może skutkować trwałym zachowaniem się zmian melaninowych, których trudno jest się pozbyć. Dlatego łuszcząca się skóra powinna od razu być sygnałem do działania i wprowadzenia w swojej pielęgnacji odpowiednich kosmetyków o naturalnym składzie – żeli, kremów, balsamów, czy masek.

Łuszcząca się skóra - jak wyleczyć łupież pstry

„W przypadku łupieżu pstrego nie powinno się narażać skóry na dodatkowe podrażnienia, dlatego należy przyłożyć dużą wagę do wyboru odpowiednich kosmetyków o naturalnym składzie.” - mówi Karolina Formela, kosmetolog

FAQ

1. Co robić, gdy łuszcząca się skóra swędzi i boli?

W pierwszej kolejności warto jest upewnić się, że świąd nie jest wywołany stosowanymi kosmetykami, a następnie dobrze jest wprowadzić naturalną pielęgnację skóry.

2. Jakie kosmetyki wybrać łuszczenie skóry głowy?

Na łuszczenie skóry głowy najlepiej wybierać te kosmetyki, które w swoim składzie będą posiadały jak najwięcej naturalnych składników. Im więcej naturalnych składników aktywnych, tym kosmetyk będzie skuteczniejszy, a ryzyko alergii mniejsze.

3. Jak zniwelować problem, którym jest łuszcząca się skóra?

W celu usunięcia problemu łuszczącej się skóry należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę problemu. Następnie zaleca się wprowadzenie naturalnej, delikatnej pielęgnacji, wysokiej jakości odżywczymi kosmetykami.


Bibliografia

  1. Gupta A.K., Bluhm R., Summerbell R., Pityriasis versicolor, 2002
  2. Guillot J., Gueho E., Lesourd M., Identification of Malassezia species. Apractical approach,1996
  3. Mayser P., Imkampe A., Winkeler M., Growth requirements and nitrogen metabolism of Malassezia furfur. 1998

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *