Czerwone plamy na ciele – sprawdź, co oznaczają
Czerwone plamy na ciele mają postać stałą lub czasową. Lekarz przeprowadza diagnozę na podstawie ich wyglądu, ale również badań palpitacyjnych. Najczęściej czerwone plamki na ciele są jednym z kilku symptomów choroby. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.
Czerwone plamy na ciele | |
wygląd | czerwone, purpurowe |
wielkość | pojedyncze plamki lub większe skupiska |
występowanie | całe ciało |
wysokość | na poziomie skóry |
Czerwone plamy na ciele jako element diagnozy
Czerwone plamy na ciele to jeden z elementów diagnozy. Poza nimi lekarz może sprawdzić wyniki badań, czy sprawdzić reakcję na określone bodźce. W diagnozie samych plam kluczowy jest ich wygląd. Czerwone plamy na ciele powinny znajdować się na tym poziomie, co skóra, ale mieć wyraźną granicę.
Czerwone plamy na ciele a łupież pstry
Czerwone plamy na ciele mogą być oznaką łupieżu pstrego. Występują w górnej części ciała (ramiona, plecy, klatka piersiowa). Oprócz czerwonej barwy mogą być również brunatne. Objawem towarzyszącym jest swędzenie oraz złuszczanie.
„W tym przypadku pojawiają się pojedynczo, ale z biegiem czasu mogą łączyć się w większe obszary” – mówi Natalia Munda, kosmetolog
Ważne jest odpowiednie leczenie, które chroni przed zaostrzeniem objawy. natomiast prawidłowa higiena ciała zabezpiecza przed remisją. W początkowych stadiach wystarczające jest stosowanie specjalnie dobranych dermokosmetyków, które nie tylko łagodzą przykre objawy, ale przede wszystkim niszczą drożdżaki odpowiedzialne za plamy.
Czerwone plamy na ciele a alergia
Czerwone plamy na ciele mogą być wywołane przez alergeny znajdujące się w pokarmie, powietrzu czy detergentach.
Wtedy powodują:
- czerwone plamy,
- swędzenie,
- pieczenie skóry.
U osób szczególnie wrażliwych wysypka może przekształcić się w AZS. Objawami towarzyszącymi mogą być także: katar sienny czy biegunka. Aby zniwelować objawy, należy wyeliminować alergen.
Sprawdź, czym mogą być plamy na plecach.
Czerwone plamy na ciele a różyczka
Występujące u dzieci czerwone plamy na ciele mogą zwiastować różyczkę. Plamy pojawiają się wtedy na szyi, twarzy, a także innych częściach ciała. W okresie dzieciństwa jej przebieg jest niegroźny, natomiast w dorosłości choroba może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Objawami towarzyszącymi mogą być: gorączka, bóle głowy, rzadziej powiększenie węzłów uszu.
Czerwone plamy na ciele a świerzb
Lekarze potwierdzają, że obecność czerwonych plam na ciele może oznaczać świerzb. W tym przypadku zmiany pojawiają się w okolicy łokci, między palcami, w pasie, a także na pośladkach. Wiążą się z nieprzyjemnym swędzenie, które nasila się wieczorem. Świerzb należy do grupy chorób zakaźnych, a objawy widoczne są po dwóch tygodniach od zakażenia.
Plamy czerwone na ciele czasami samoistnie mijają. W większości przypadków plamy na ciele, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne objawy, należy konsultować z lekarzem. Wtedy jest duża szansa wyleczenia. To szczególnie istotne w przypadku łupieżu pstrego.
FAQ
1. Jak zniwelować czerwone plamy na ciele?
Czerwone plamy mają różną etiologię, dlatego proces leczenia zależy od wielu czynników. W zależności od choroby, której są objawem, wybierane jest leczenie. I tak w przypadku łupieżu pstrego zaleca się przede wszystkim miejscowe aplikowanie dermokosmetyków z naturalnym składem.
2. Czy czerwone plamy na ciele można efektywnie leczyć?
Tak. Proces leczenia należy jednak rozpocząć od wizyty u specjalisty, który oceni ich podłoże. Dopiero na podstawie diagnozy będzie mógł podjąć decyzję o zastosowaniu odpowiednich środków. Oprócz środków farmakologicznych, rekomenduje zwykle stosowanie naturalnych dermokosmetyków, które zwłaszcza w przypadku łupieżu pstrego mają dużą skuteczność.
3. Czy czerwone plamy na ciele mogą być przejawem choroby?
W większości przypadków tak. Czasami oznaczają po prostu uczulenie lub reakcję alergiczną na pewne antygeny. W innej sytuacji zwiastują jednak chorobę, dlatego niezbędne jest podjęcie leczenia. Z tego powodu konieczna może okazać się wizyta u lekarza, który zbada charakter plam i wskaże optymalny proces leczenia. Jeśli chodzi o łupież pstry, to najczęściej rekomenduje się stosowanie dermokosmetyków.
Bibliografia
- Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
- Prohic A., Ozegovic L., Malassezia species isolated from lesional and non‐lesional skin in patients with pityriasis versicolor, 2006