Czerwone plamy na ciele – sprawdź, co oznaczają

Czerwone plamy na ciele mają postać stałą lub czasową. Lekarz przeprowadza diagnozę na podstawie ich wyglądu, ale również badań palpitacyjnych. Najczęściej czerwone plamki na ciele są jednym z kilku symptomów choroby. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.

Czerwone plamy na ciele
wygląd czerwone, purpurowe
wielkość pojedyncze plamki lub większe skupiska
występowanie całe ciało
wysokość na poziomie skóry

Czerwone plamy na ciele jako element diagnozy

Czerwone plamy na ciele to jeden z elementów diagnozy. Poza nimi lekarz może sprawdzić wyniki badań, czy sprawdzić reakcję na określone bodźce. W diagnozie samych plam kluczowy jest ich wygląd. Czerwone plamy na ciele powinny znajdować się na tym poziomie, co skóra, ale mieć wyraźną granicę.

Czerwone plamy na ciele a łupież pstryCzerowne plamy na ciele a łupież pstry

Czerwone plamy na ciele mogą być oznaką łupieżu pstrego. Występują w górnej części ciała (ramiona, plecy, klatka piersiowa). Oprócz czerwonej barwy mogą być również brunatne. Objawem towarzyszącym jest swędzenie oraz złuszczanie.

„W tym przypadku pojawiają się pojedynczo, ale z biegiem czasu mogą łączyć się w większe obszary”mówi Natalia Munda, kosmetolog

Ważne jest odpowiednie leczenie, które chroni przed zaostrzeniem objawy. natomiast prawidłowa higiena ciała zabezpiecza przed remisją. W początkowych stadiach wystarczające jest stosowanie specjalnie dobranych dermokosmetyków, które nie tylko łagodzą przykre objawy, ale przede wszystkim niszczą drożdżaki odpowiedzialne za plamy.

Czerwone plamy na ciele a alergia

Czerwone plamy na ciele mogą być wywołane przez alergeny znajdujące się w pokarmie, powietrzu czy detergentach.

Wtedy powodują:

  • czerwone plamy,
  • swędzenie,
  • pieczenie skóry.

U osób szczególnie wrażliwych wysypka może przekształcić się w AZS. Objawami towarzyszącymi mogą być także: katar sienny czy biegunka. Aby zniwelować objawy, należy wyeliminować alergen.

Sprawdź, czym mogą być plamy na plecach.

Czerwone plamy na ciele a różyczka

Występujące u dzieci czerwone plamy na ciele mogą zwiastować różyczkę. Plamy pojawiają się wtedy na szyi, twarzy, a także innych częściach ciała. W okresie dzieciństwa jej przebieg jest niegroźny, natomiast w dorosłości choroba może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Objawami towarzyszącymi mogą być: gorączka, bóle głowy, rzadziej powiększenie węzłów uszu.

czerwone plamy na ciele - różyczka i świeżb

Czerwone plamy na ciele a świerzb

Lekarze potwierdzają, że obecność czerwonych plam na ciele może oznaczać świerzb. W tym przypadku zmiany pojawiają się w okolicy łokci, między palcami, w pasie, a także na pośladkach. Wiążą się z nieprzyjemnym swędzenie, które nasila się wieczorem. Świerzb należy do grupy chorób zakaźnych, a objawy widoczne są po dwóch tygodniach od zakażenia.

Plamy czerwone na ciele czasami samoistnie mijają. W większości przypadków plamy na ciele, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne objawy, należy  konsultować z lekarzem. Wtedy jest duża szansa wyleczenia. To szczególnie istotne w przypadku łupieżu pstrego.

FAQ

1. Jak zniwelować czerwone plamy na ciele?

Czerwone plamy mają różną etiologię, dlatego proces leczenia zależy od wielu czynników. W zależności od choroby, której są objawem, wybierane jest leczenie. I tak w przypadku łupieżu pstrego zaleca się przede wszystkim miejscowe aplikowanie dermokosmetyków z naturalnym składem.

2. Czy czerwone plamy na ciele można efektywnie leczyć?

Tak. Proces leczenia należy jednak rozpocząć od wizyty u specjalisty, który oceni ich podłoże. Dopiero na podstawie diagnozy będzie mógł podjąć decyzję o zastosowaniu odpowiednich środków. Oprócz środków farmakologicznych, rekomenduje zwykle stosowanie naturalnych dermokosmetyków, które zwłaszcza w przypadku łupieżu pstrego mają dużą skuteczność.

3. Czy czerwone plamy na ciele mogą być przejawem choroby?

W większości przypadków tak. Czasami oznaczają po prostu uczulenie lub reakcję alergiczną na pewne antygeny. W innej sytuacji zwiastują jednak chorobę, dlatego niezbędne jest podjęcie leczenia. Z tego powodu konieczna może okazać się wizyta u lekarza, który zbada charakter plam i wskaże optymalny proces leczenia. Jeśli chodzi o łupież pstry, to najczęściej rekomenduje się stosowanie dermokosmetyków.


Bibliografia

  1. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
  2. Prohic A., Ozegovic L., Malassezia species isolated from lesional and non‐lesional skin in patients with pityriasis versicolor, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *