Łupież pstry – leczenie. Najważniejsze informacje

Jeżeli dokucza nam łupież pstry, leczenie będzie musiało prawdopodobnie zostać przeprowadzone. Ta uciążliwa dolegliwość ma tendencję do nawracania, dlatego w niektórych przypadkach konieczne może okazać się powtórzenie zastosowanej kuracji. Oprócz tradycyjnego leczenia, warto byłoby zdecydować się na domowe metody wspomagające terapię tego przykrego schorzenia. 

Łupież pstry – leczenie konwencjonalne, jak wygląda?Łupież pstry - leczenie konwencjonalne

Jeśli dotknął nas łupież pstry, leczenie powinno być poprowadzone pod czujnym okiem lekarza. Lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz terapią łupieżu pstrego jest zaś dermatolog. Dobierze on skuteczne preparaty, które pozwolą złagodzić uporczywe objawy łupieżu pstrego.

W leczeniu łupieżu pstrego wykorzystuje się najczęściej:

Maści do stosowania zewnętrznego Lekarze najczęściej zaczynają od zlecenia terapii miejscowej. Bardzo często do jej przeprowadzenia wykorzystywane są maści. Przeważnie w ich składach znajdziemy klotrimazol oraz mikonazol. Zarówno jedna jak i druga substancja charakteryzuje się silnym działaniem przeciwgrzybiczym.
Płyny do stosowania zewnętrznego Kolejnym często zapisywanym preparatem do stosowania miejscowego jest płyn. Oprócz wyżej wymienionych substancji, w płynach znajdziemy często ketokonazol. Ta substancja również posiada właściwości przeciwgrzybicze. Dzięki temu płyn zapobiega namnażaniu się kolejnych grzybów oraz zwalcza te, które już bytują na naszej skórze.
Doustne leki W zaawansowanych przypadkach, a także wówczas gdy leczenie miejscowe przez dłuższy czas nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, wskazane jest leczenie doustne. Lekarze dermatolodzy zalecają najczęściej preparaty przeciwgrzybicze z ketokonazolem, flukonazolem oraz itrakonazolem.

Wszystkie wyżej wymienione preparaty muszą być stosowane pod czujnym okiem doświadczonego lekarza. Niekiedy zaleca się wyłącznie zewnętrzną kurację, ale w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie kuracji miejscowej oraz doustnej w tym samym czasie.

Warto pamiętać również o tym, iż łupież pstry ma tendencję do nawracania.

Jeżeli po raz kolejny powróci łupież pstry, czym leczyć tę przypadłość? Lekarze zalecają zazwyczaj wypróbowanie preparatów z substancją czynną, której jeszcze nie stosowaliśmy. Bywa, iż terapia trwa bardzo długi czas zanim przyniesie w pełni zadowalające rezultaty.

Łupież pstry – leczenie warto wspomóc dermokosmetykamiŁupież pstry - Leczenie warto wspomóc dermokosmetykami

Jeżeli naszym problemem jest uporczywy łupież pstry, leczenie warto wspomóc dermokosmetykami. Przede wszystkim należałoby się zatroszczyć o to, aby dermokosmetyki przeznaczone do terapii schorzenia jakim jest łupież pstry posiadały naturalne składy.

Unikajmy natomiast produktów bogatych w takie składniki jak:

  • PEGi,
  • sztuczne substancje zapachowe,
  • parabeny.

Jeśli dotknął nas łupież pstry, leczenie warto byłoby wspomóc dermokosmetykami wzbogaconymi o dodatek selenu. Wykazuje on bowiem niezwykle silne właściwości przeciwgrzybicze.

Sprawdź jakie domowe sposoby na łupież pstry warto stosować.

Jakich kosmetyków warto zaś poszukiwać?

Przede wszystkim szamponów, płynów oraz rzecz jasna kremów. Oprócz selenu, dobrze byłoby szukać w nich naturalnych ekstraktów oraz wyciągów roślinnych. Dermokosmetyki powinny łagodzić nie tylko łuszczenie się naszej skóry, ale również świąd oraz pieczenie. W żadnym razie nie powinny zawierać silnych detergentów z grupy SLS, jeżeli są kosmetykami oczyszczającymi. Wybierajmy więc zawsze bardzo łagodne środki myjące, gdyż nie naruszą one naturalnej bariery ochronnej naszej skóry. Miejmy na uwadze również systematyczne stosowanie wybranych przez nas produktów.

„Tylko regularne stosowanie naturalnych kosmetyków jest w stanie zniwelować uporczywe objawy łupieżu pstrego. „ – mówi Natalia Munda, kosmetolog

FAQ

1. Łupież pstry – leczenie naturalnymi dermokosmetykami, jak długo musi trwać?

Terapia łupieżu pstrego przy użyciu kosmetyków o naturalnych składach powinna trwać odpowiednio długo, jeśli zależy nam na uzyskaniu w miarę trwałych oraz przede wszystkim satysfakcjonujących nas rezultatów. Pamiętajmy o tym, aby uzbroić się w cierpliwość. Efekty stosowania dermokosmetyków mają szansę pojawić się nie wcześniej jak po kilku tygodniach ich stosowania. Warto stosować je nie tylko do momentu ustąpienia uciążliwych objawów łupieżu, ale i potem, w ramach profilaktyki.

2. Łupież pstry – leczenie. Gdzie kupić naturalne dermokosmetyki?

Jeżeli mamy łupież pstry, leczenie wsparte naturalnymi dermokosmetykami ma największe szanse powodzenia. Produktów kosmetycznych o naturalnych składach poszukujmy rzecz jasna w sklepach z ekologicznymi kosmetykami. Pytajmy o nie również w niektórych aptekach oraz drogeriach.

3. Łupież pstry – jak leczyć go naturalnymi kosmetykami?

Leczenie łupieżu pstrego będzie skuteczne jedynie wówczas, gdy zadbamy o jego regularność. Warto także pamiętać o tym, aby kosmetyki naturalne w postaci kremów czy płynów aplikować zawsze na starannie oczyszczoną skórę. Wówczas składniki aktywne w nich zawarte będą miały szansę się wchłonąć.


Bibliografia

  1. Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
  2. Marcon M., Powell D., Epidemiology, diagnosis and management of Malassezia furfur systemic infection, 1987
  3. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *