Łupież pstry – sprawdź, co to jest

Łupież pstry to choroba, która ma podłoże grzybicze. Zwykle występuje u młodych pacjentów, co jest związane z wahaniami hormonalnymi. Przyczyn jest jednak znacznie więcej, a można je podzielić na dwie podstawowe kategorie: biologiczne (np. geny) oraz środowiskowe (np. nieodpowiednia dieta). Jakie charakterystyczne objawy ma łupież pstry? Jak można go leczyć? Dowiesz się z niniejszego artykułu.

Leki na łupież pstry
Miejscowe Ogólnoustrojowe
 • Ketokonazol,
 • itrakonazol,
 • ichtiol jasny,
 • ketokonazol.
 • octopirox.

Objawy łupież pstrego jako kryterium chorobyŁupież pstry - objawy jako kryterium choroby

Objawy łupieżu pstrego to głównie plamy, które mają kolor jasnoróżowy lub żółtobrunatny. Występują w większych skupiskach, a ich granice są wyraźnie oddzielone od skóry. Ze względu na zatrzymanie wydzielania melaniny, zmiany nie ulegają opalaniu, przez co są blade. Mają tendencję do łuszczenia i są zaraźliwe. Zmiany występują głównie w górnej części ciała: na ramionach, plecach oraz klatce piersiowej, a także owłosionej skórze głowy. Ponadto swędzą i bolą.

Leczenie łupieżu pstrego w przykładach

Leczenie łupieżu pstrego polega przede wszystkim na stosowaniu farmakologii miejscowej. Leki mają działanie przeciwgrzybicze, ponieważ choroba wywołana jest przez zakażenie grzybicze. Najczęściej stosowaną metodą jest stosowanie szamponu z siarczkiem selenu. Produkt należy nakładać na skórę wieczorem przez kolejnych 3-4 dni, po czym zmywać rano. Sposób leczenia wybierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, lokalizacji występujących zmian, a także ich nasilenia.

„Wspólna jest tylko zasad, by jak najszybciej wprowadzić skuteczne leczenie, ponieważ w początkowej fazie rozwoju choroby grzyby są bardziej podatne na zwalczanie i jest ich mniej”mówi Karolina Formela, kosmetolog

Choroba może mieć remisje, co oznacza, że może nawracać. Czasami repigmentacja pojawia się także z opóźnieniem. Z tego powodu bardzo ważne jest wprowadzenie działań profilaktycznych. Podstawą jest zachowanie higieny, czyli częste i dokładne mycie skóry, a także używanie własnych przyborów kosmetycznych, a jeśli to tylko możliwe- produktów jednorazowych. Nie bez znaczenia jest również zbilansowana dieta, która pozwala utrzymać dobrą odporność organizmu.

Jeśli chodzi o leczenie, to zwykle stosuje się:

 • preparaty farmakologiczne o działaniu miejscowym – nakładane miejscowo na skórę (o właściwościach przeciwgrzybiczych, antybakteryjnych),
 • niektóre składniki naturalne, które większość z nas posiada w domu. Z powodu na zmiennej zawartości biologicznych związków czynnych, rekomenduje się również ich aplikowanie miejscowe. Zwykle można stworzyć z nich maść lub przygotować maseczkę, zawierającą np. kurkumę, czosnek,
 • produkty w postaci płynnej, aplikowane miejscowo, np. ocet jabłkowy, jogurt, olej kokosowy olejek z drzewa herbacianego. Preparaty nakładamy na wacik kosmetyczny, a następnie zwilżony na skórę. Dostępne są także gotowe preparaty apteczne (np. maść nagietkowa).

Leczenie łupieżu pstrego w przykładach

Łupież pstry a dermokosmetyki

Łupież pstry to rodzaj choroby, która wcześnie wykryta, szybko poddaje się leczeniu. Na wczesnym etapie jej rozwoju wystarczy wprowadzić pielęgnację opartą na dermokosmetykach. Skutecznie radzą sobie z zakażeniami grzybiczymi jeśli spełniają kilka warunków. Pierwszym jest regularność stosowania. Preparatów należy używać codziennie lub zgodnie z przeznaczeniem, stosując się do dołączonej instrukcji. Powinny zawierać naturalne składniki i działać kompleksowo.

FAQ

1. Czy łupież pstry jest zaraźliwy?

Tak łupież pstry jest zakaźną chorobą, aby tego uniknąć warto chronić się przed kontaktem z osobą, która ma już objawy, a w momencie zakażenia stosować naturalne dermokosmetyki.

2. Czy leki na łupież pstry bez recepty są bezpieczne?

Leki na łupież pstry są bezpieczne, ale w razie obaw można stosować naturalne dermokosmetyki zamiast nich. Te zawierają naturalne składniki aktywne.

3. Jak leczy się łupież pstry?

Istnieje kilka podstawowych metod: leczenie farmakologiczne: miejscowe oraz ogólnoustrojowe oraz stosowanie naturalnych dermokosmetyków z naturalnym składem skutecznym w walce z grzybami.


Bibliografia

 1. Dworecka-Kaszak B., Adamski Z., Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia, 2005
 2. Terragini L., Lasagni A., Oriani A., Pityriasis versicolor of the face, 1991
 3. Marcon M., Powell D., Epidemiology, diagnosis and management of Malassezia furfur systemic infection, 1987

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *