Łupież pstry – sprawdź, co to jest
Łupież pstry to choroba, która ma podłoże grzybicze. Zwykle występuje u młodych pacjentów, co jest związane z wahaniami hormonalnymi. Przyczyn jest jednak znacznie więcej, a można je podzielić na dwie podstawowe kategorie: biologiczne (np. geny) oraz środowiskowe (np. nieodpowiednia dieta). Jakie charakterystyczne objawy ma łupież pstry? Jak można go leczyć? Dowiesz się z niniejszego artykułu.
Leki na łupież pstry | |
Miejscowe | Ogólnoustrojowe |
|
|
|
|
|
Objawy łupież pstrego jako kryterium choroby
Objawy łupieżu pstrego to głównie plamy, które mają kolor jasnoróżowy lub żółtobrunatny. Występują w większych skupiskach, a ich granice są wyraźnie oddzielone od skóry. Ze względu na zatrzymanie wydzielania melaniny, zmiany nie ulegają opalaniu, przez co są blade. Mają tendencję do łuszczenia i są zaraźliwe. Zmiany występują głównie w górnej części ciała: na ramionach, plecach oraz klatce piersiowej, a także owłosionej skórze głowy. Ponadto swędzą i bolą.
Leczenie łupieżu pstrego w przykładach
Leczenie łupieżu pstrego polega przede wszystkim na stosowaniu farmakologii miejscowej. Leki mają działanie przeciwgrzybicze, ponieważ choroba wywołana jest przez zakażenie grzybicze. Najczęściej stosowaną metodą jest stosowanie szamponu z siarczkiem selenu. Produkt należy nakładać na skórę wieczorem przez kolejnych 3-4 dni, po czym zmywać rano. Sposób leczenia wybierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, lokalizacji występujących zmian, a także ich nasilenia.
„Wspólna jest tylko zasad, by jak najszybciej wprowadzić skuteczne leczenie, ponieważ w początkowej fazie rozwoju choroby grzyby są bardziej podatne na zwalczanie i jest ich mniej” – mówi Karolina Formela, kosmetolog
Choroba może mieć remisje, co oznacza, że może nawracać. Czasami repigmentacja pojawia się także z opóźnieniem. Z tego powodu bardzo ważne jest wprowadzenie działań profilaktycznych. Podstawą jest zachowanie higieny, czyli częste i dokładne mycie skóry, a także używanie własnych przyborów kosmetycznych, a jeśli to tylko możliwe- produktów jednorazowych. Nie bez znaczenia jest również zbilansowana dieta, która pozwala utrzymać dobrą odporność organizmu.
Jeśli chodzi o leczenie, to zwykle stosuje się:
- preparaty farmakologiczne o działaniu miejscowym – nakładane miejscowo na skórę (o właściwościach przeciwgrzybiczych, antybakteryjnych),
- niektóre składniki naturalne, które większość z nas posiada w domu. Z powodu na zmiennej zawartości biologicznych związków czynnych, rekomenduje się również ich aplikowanie miejscowe. Zwykle można stworzyć z nich maść lub przygotować maseczkę, zawierającą np. kurkumę, czosnek,
- produkty w postaci płynnej, aplikowane miejscowo, np. ocet jabłkowy, jogurt, olej kokosowy olejek z drzewa herbacianego. Preparaty nakładamy na wacik kosmetyczny, a następnie zwilżony na skórę. Dostępne są także gotowe preparaty apteczne (np. maść nagietkowa).
Łupież pstry a dermokosmetyki
Łupież pstry to rodzaj choroby, która wcześnie wykryta, szybko poddaje się leczeniu. Na wczesnym etapie jej rozwoju wystarczy wprowadzić pielęgnację opartą na dermokosmetykach. Skutecznie radzą sobie z zakażeniami grzybiczymi jeśli spełniają kilka warunków. Pierwszym jest regularność stosowania. Preparatów należy używać codziennie lub zgodnie z przeznaczeniem, stosując się do dołączonej instrukcji. Powinny zawierać naturalne składniki i działać kompleksowo.
FAQ
1. Czy łupież pstry jest zaraźliwy?
Tak łupież pstry jest zakaźną chorobą, aby tego uniknąć warto chronić się przed kontaktem z osobą, która ma już objawy, a w momencie zakażenia stosować naturalne dermokosmetyki.
2. Czy leki na łupież pstry bez recepty są bezpieczne?
Leki na łupież pstry są bezpieczne, ale w razie obaw można stosować naturalne dermokosmetyki zamiast nich. Te zawierają naturalne składniki aktywne.
3. Jak leczy się łupież pstry?
Istnieje kilka podstawowych metod: leczenie farmakologiczne: miejscowe oraz ogólnoustrojowe oraz stosowanie naturalnych dermokosmetyków z naturalnym składem skutecznym w walce z grzybami.
Bibliografia
- Dworecka-Kaszak B., Adamski Z., Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia, 2005
- Terragini L., Lasagni A., Oriani A., Pityriasis versicolor of the face, 1991
- Marcon M., Powell D., Epidemiology, diagnosis and management of Malassezia furfur systemic infection, 1987