Łupież pstry a bielactwo – poznaj różnice

Jeśli chodzi o łupież pstry a bielactwo i jego występowanie w populacji, to pierwsza choroba zdarza się znacznie częściej. Choć obie mają inny przebieg, etiologię, a nawet objawy, wielu pacjentów myli je ze sobą. Znacznie poważniejszy problem stanowi jednak brak świadomości społecznej, a co ważniejsze – akceptacji. Dolegliwości dermatologicznie spotykają się z dużym ostracyzmem społecznym. Z tego artykułu dowiesz się, czym obie choroby się różnią.

Różnice Łupież pstry Bielactwo
Kolor plam brunatny/ czerwony bledsze niż skóra
Umiejscowienie plam kończyny górne, ramiona, skóra głowy dłonie, stopy, twarz, narządy płciowe
Kuracja leki zewnętrzne maskowanie

Łupież pstry a bielactwo - charakterystyka łupieżu pstregoŁupież pstry

Jeśli chodzi o łupież pstry, a bielactwo, to należy zauważyć, że obie choroby mają odmienny przebieg. Przyczyną łupieżu pozostają drożdżaki, które bytują na skórze głowy. Ich podstawową pożywką jest naskórek i sebum.

Do głównych objawów zalicza się:

  • czerwone/brunatne plamy na skórze, które występują na klatce piersiowej, plecach, barkach,
  • łuszczenie się skóry,
  • pieczenie i swędzenie skóry. Stany zapalne można pogłębiać przez drapanie.

Łupież pstry a bielactwo - charakterystyka bielactwa

Wiadomo już, jak objawia się łupież pstry, a bielactwom jakie ma objawy? Przede wszystkim wyróżnia się kilka jego odmian, które występują w populacji ze zmienną częstotliwością, a także różnią się lokalizacją pojawiania się zmian.

W związku z tym specjaliści wskazują na:

  • bielactwo wrodzone uogólnione,
  • bielactwo wrodzone częściowe,
  • bielactwo nabyte uogólnione,
  • bielactwo nabyte częściowe.

Podstawową przyczyną choroby jest brak melaniny, która uczestniczy w procesie pigmentacji skóry. Braki powodują, że na jej powierzchni pojawiają się wyraźnie odznaczające się plamy, które są jaśniejsze niż pozostałe obszary skóry. Dla choroby charakterystyczne jest także miejsce ich występowania, czyli: kolana, łokcie, twarz, narządy płciowe, palce i dłonie.

Łupież pstry, a bielactwo

Łupież pstry a bielactwo- różnice

Łupież pstry i bielactwo to według klasyfikacji medycznej odrębne jednostki chorobowe. W związku z tym bez problemu można wymienić ich różnice. Podstawą jest kolor plam: w bielactwie są jasne, w łupieżu pstrym czerwone lub brunatne. W pierwszym przypadku nie powodują większych dolegliwości, natomiast w drugim swędzą i pieką. Na skutek drapania może dojść do pogłębienia stanów zapalnych. Charakterystyczna jest także lokalizacja. Dla łupieżu pstrego: górna część ciała, dla bielactwa: twarz, dłonie, stopy oraz okolice  narządów płciowych. Łupież pstry jest zakaźny, bielactwem nie można się zarazić. Podobnie jak bielactwo jest nieuleczalne, a w przypadku drugiej dolegliwości szanse wyleczenia są bardzo duże.

Łupież pstry a bielactwo- warto wiedzieć

Biorąc pod uwagę łupież pstry i bielactwo, różnice są widoczne niemal gołym okiem. Wciąż jednak wiele osób myli obie dolegliwości.

„Choć charakterystyka chorób jest bardzo rozbieżna, obie związane są z poważnymi konsekwencjami społecznymi, a nawet wykluczeniem, zwłaszcza gdy plamy zajmują większy obszar skóry i są widoczne”mówi Natalia Munda, kosmetolog

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z bielactwem czy łupieżem pstrym, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem.

FAQ

1. Jak odróżnić łupież pstry a bielactwo?

Wbrew pozorom obie choroby bardzo się różnią, choćby kolorem zmian. Szybka diagnoza i właściwe rozpoznanie problemu daje lepsze efekty leczenia, zwłaszcza w przypadku stwierdzenia łupieżu pstrego, którego można się pozbyć stosując naturalne dermokosmetyki zewnętrznie.

2. Czy powstała kuracja na łupież pstry a bielactwo?

Bielactwo należy do chorób, które nie poddają się leczeniu w przeciwieństwie do łupieżu pstrego. W tym przypadku wystarczą naturalne dermokosmetyki, które aplikowane miejscowo cieszą się dużą skutecznością.

3. Czy zarażenie się łupieżem pstrym lub bielactwem jest możliwe?

Bielactwo nie jest w żaden sposób zaraźliwe. Inaczej sprawa wygląda z łupieżem pstrym. W przypadku, gdy widoczne są już objawy, należy niezwłocznie zacząć stosować naturalne dermokosmetyki.


Bibliografia

  1. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
  2. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012
  3. Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *