Łupież pstry – dieta pomoże Ci złagodzić jego dolegliwości.

Jeżeli naszym problemem jest łupież pstry, dieta, którą prowadzimy na co dzień powinna zostać najprawdopodobniej zmodyfikowana. Niestety, pewne grupy produktów mogą zaostrzać przebieg dermatozy, jaką jest łupież pstry. Należałoby więc wykluczyć szkodliwe produkty z naszego codziennego menu i zainteresować się tymi, które mają szansę złagodzić objawy łupieżu pstrego. 

Łupież pstry – dieta może Ci pomóc.Łupież pstry - dieta może ci pomóc

Jak już wspomniano na wstępie, jeśli naszym problemem jest łupież pstry, dieta musi zostać odpowiednio skomponowana. W poniższej tabelce zostały wskazane najważniejsze grupy produktów, których nie powinniśmy unikać w swojej codziennej diecie.

W tabeli omówiono również te produkty, których powinniśmy się wystrzegać. 

Produkty wskazane: Produkty przeciwwskazane:
Świeże warzywa i owoce – stawiajmy w szczególności na te bogate w dużą ilość cennych witamin i minerałów. Wybierajmy winogrona, banany, a także owoce jagodowe takie jak porzeczki, maliny czy truskawki. Słone chipsy, paluszki, orzeszki – przekąski z dużą zawartością soli nigdy nie będą wskazane podczas diety na łupież pstry. Będą one zaostrzać problem, powodując między innymi nadmierne przetłuszczanie się skóry.
Produkty z pełnego ziarna – produkty pełnoziarniste zawierają wiele cennych minerałów takich jak cynk czy magnez. Znajdziemy w nich również sporo witamin z grupy B, które są niezwykle pomocne w walce z łupieżem pstrym. Produkty bardzo tłuste  – tłuste mięsa, a także rafinowane oleje również nie są wskazane, jeżeli chcemy pokonać łupież pstry. Będą one powodowały stany zapalne w naszym organizmie, przez co łupież pstry będzie się zaostrzał.
Orzechy, pestki i nasiona – dzięki tym produktom dostarczymy swojemu organizmowi odpowiednią ilość selenu oraz cynku. W orzechach nie brak jest również pełnowartościowego białka. Cukier rafinowany – produkty wzbogacone w dużą ilość rafinowanego cukru nigdy nie będą dobrze działać na nasz organizm. Sprawiają one, że nasza skóra intensywnie się przetłuszcza, a także łuszczy. Objawy związane z łupieżem pstrym zaogniają się więc.
Woda mineralna – jeżeli walczymy z łupieżem pstrym, powinniśmy zatroszczyć się o wypijanie odpowiednich ilości płynów. Najlepiej zainteresować się niegazowaną wodą mineralną. Dzięki temu nawilżymy skórę od wewnątrz i nie będzie ona tak podatna na łuszczenie się. Gazowane, słodkie napoje – ze względu na wysoką zawartość sztucznych słodzików, aromatów i substancji zapachowych niszczą one naturalną odporność naszego organizmu i sprawiają, że stajemy się podatni na ataki grzybów, bakterii czy wirusów.

Jeśli zależy nam aby dieta była skuteczna, musimy stosować ją odpowiednio długi czas. Najlepiej byłoby wyżej wymienione produkty zalecane spożywać już zawsze. Wówczas znacząco zmniejszymy ryzyko nawrotu łupieżu pstrego.

Łupież pstry – dieta, czy wystarczy?

Jeżeli dokucza nam łupież pstry, dieta nie okaże się wystarczająca. Najlepsze rezultaty uzyskamy, jeżeli połączymy odpowiedni sposób odżywiania się ze stosowaniem dobrej jakości kosmetyków. Przede wszystkim warto stawiać na dermokosmetyki o naturalnych składach.

Śmiało poszukujmy w nich selenu, a także wyciągów roślinnych. Unikajmy natomiast:

  • sztucznych barwników,
  • PEGów,
  • sztucznych substancji zapachowych.

Kosmetyki zawsze muszą być aplikowane na starannie oczyszczoną skórę, bo tylko wówczas składniki aktywne w nich zawarte będą miały szansę się wchłonąć. Ważna jest także systematyczność.

Sprawdź domowe sposoby na łupież pstry.Łupież pstry - Czy dieta wystarczy?

„Tylko regularnie używane kosmetyki naturalne na łupież pstry sprawią, że ujrzymy efekty. „ – mówi Karolina Formela, kosmetolog

Łupież pstry – dieta, podsumowanie najważniejszych informacji.

Jeśli naszym problemem jest łupież pstry, dieta bez wątpienia może nam bardzo pomóc. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż pewne produkty należy całkowicie wykluczyć z naszej codziennej diety. Mowa tu przede wszystkim o produktach z wysoką zawartością cukru i soli. Jeżeli chodzi zaś o produkty godne naszej uwagi, warto sięgać przede wszystkim po świeże warzywa oraz owoce. Nie zapominajmy także o produktach z pełnego ziarna. Warto zatroszczyć się również o dobór odpowiednich dermokosmetyków, bo sama dieta nie wystarczy. Powinny mieć one naturalne składy.

FAQ

1. Kiedy dieta na łupież pstry oraz kosmetyki zaczną działać?

Jeżeli dokucza nam łupież pstry, z całą pewnością zależy nam na jak najszybszym pokonaniu go. Należałoby jednak uzbroić się w cierpliwość. Zarówno dieta jak i kosmetyki nie zadziałają od razu. Pierwszych satysfakcjonujących nas efektów możemy spodziewać się nie wcześniej jak po kilku tygodniach systematycznego stosowania.

2. Czy na kosmetyki naturalne i dieta na łupież pstry pomogą?

Zarówno dieta jak i dermokosmetyki mają szansę pomóc w przypadku łupieżu pstrego. Trzeba jednak pamiętać, aby sięgać zarówno po nieprzetworzoną żywność jak i po naturalne kosmetyki. Śmiało poszukujmy w nich substancji pochodzenia roślinnego, które będą nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.

3. Jak długo stosować dietę na łupież pstry oraz kosmetyki naturalne?

Jeżeli zależy nam na efektywności diety oraz naturalnych dermokosmetyków, musimy postarać się o systematyczne ich stosowanie. Co więcej, w przypadku kosmetyków niezmiernie istotne jest to, aby używać ich zawsze na starannie oczyszczną skórę.


Bibliografia

  1. Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
  2. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *