Łupież pstry - leczenie

Łupież pstry to przykra dolegliwość dermatologiczna, rodzaj podstępnej infekcji grzybiczej. Zmienione chorobowo partie skóry objawiają się jako plamy o różnym rodzaju zabarwienia, ale zwykle odznaczające się świądem i łuszczeniem. Bezpośrednimi winowajcami odpowiedzialnymi za pojawienie się łupieżu pstrego są drożdżaki - ich obecność na powierzchni skóry jest czymś naturalnym, jednak to ich zdecydowany nadmiar skutkuje pojawieniem się tego kłopotliwego i uciążliwego schorzenia. Cierpiąc na łupież pstry, warto podjąć leczenie obejmujące zarówno starania o zmniejszenie ilości drożdżaków, jak też łagodzenie już zaistniałych, przykrych objawów. Zanim przystąpi się do przeciwdziałania konkretnej postaci łupieżu pstrego, wypada dokładnie zbadać, jakie obszary ciała zaatakował i jaką przyjął postać. Inaczej wypada bowiem podejść do zmienionej chorobowo skóry głowy, twarzy czy też partii tułowia.

Łupież pstry - jak leczyć?

Podstawową metodą walki z łupieżem pstrym, także formą profilaktyki tego schorzenia, jest właściwe oczyszczanie skóry. Łupież pstry - jak leczyć, by zminimalizować ryzyko zmian chorobowych albo wyleczyć delikatną postać schorzenia, należy przynajmniej raz w miesiącu zastosować do mycia skóry preparat niszczący drożdżaki. Bardziej zaawansowane stadia choroby wymagają częstszego używania bardziej specjalistycznych specyfików np. maść na grzybicę skóry, kremy i balsamy. Chorym zmagającym się z tym schorzeniem poleca się także, by wymienili używane dotychczas kosmetyki do codziennej pielęgnacji na takie, które koncentrują się na eliminacji niepożądanych drobnoustrojów. Mowa wówczas o mydłach, szamponach czy żelach pod prysznic. Takie przeciwgrzybicze preparaty przeznaczone do zewnętrznej pielęgnacji skóry zawierają oprócz substancji myjących aktywne związki, powstrzymujące nadmierne namnażanie się drożdżaków. Są to między innymi ketokonazol, siarczek selenu czy pirytion cynku. W zależności od konkretnej postaci dolegliwości, konieczne będzie używanie takich specyfików przez różne okresy czasu.

Łupież pstry - leczenie, pomoc farmakologiczna

Niekiedy leczenie łupieżu pstrego musi obejmować stosowanie także doustnych środków farmakologicznych. Sytuacja wymaga tego zwłaszcza wówczas, gdy przykre dolegliwości dotykają znacznych obszarów skóry, łuszczenie jest bardzo intensywne bądź też choroba często powraca, mimo stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Zadaniem takich leków jest minimalizowanie produkcji drożdżaków. Leki należy przyjmować krótko, a oczekiwanych efektów można spodziewać się już po wybraniu przepisanej przez lekarza dawce, oczywiście można też próbować leczyć łupież pstry kupując maść na grzybicę skóry bez recepty.

Łupieżowi pstremu znacznie lepiej jest zapobiegać, zachowując zasady higieny, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak baseny, solaria czy hotele. Ciężko wyleczyć łupież pstry - leczenie już rozwiniętej choroby może trwać dosyć długo - wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju zmian rozpocznie się przeciwdziałanie rozwijającym się drożdżakom i jaki rodzaj leczenia ich się zastosuje. Czas leczenia łupieżu pstrego można realnie określić na ramy liczące od kilku do kilkunastu miesięcy kalendarzowych.