Jak wygląda łupież pstry? Przyczyny i objawy

Łupież pstry - przyczyny

Grzybicze zakażenie naskórka wywołane przez grzyby drożdżopodobne (tzw. drożdżaki) występujące naturalnie na naszej skórze. Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy grzyby te zaczynają się intensywnie rozmnażać na naszym ciele. Łupież pstry najczęściej możemy zaobserwować na klatce piersiowej, ramionach i plecach. Zdecydowanie rzadziej pojawia się na dłoniach lub twarzy. Przyczyn występowania łupieżu pstrego może być wiele, najczęstszy wpływ na jego rozwój mają ciepłe i wilgotne warunki atmosferyczne oraz okresy, w których nadmiernie się pocimy. Na łupież pstry narażone są również osoby będące w okresie dojrzewania lub przechodzące inne zmiany hormonalne - dzieje się tak, ponieważ zachodzące w tych okresach procesy w naszym ciele generują większe wydzielanie łoju, którym to właśnie drożdżaki się żywią. Na rozwój tego schorzenia mogą mieć również zaburzenia układu odpornościowego.

Łupież pstry możemy szczególnie łatwo zaobserwować na swoim ciele w sezonie letnim, ponieważ zmiany skórne, które wywołuje ta choroba nie ulegają działaniu promieni słonecznych - nie opalają się. Plamy wywoływane łupieżem pstrym przybierają kolory od białego po różowy, czerwony, a nawet brązowy. Mocno kontrastują z naszym naturalnym odcieniem skóry również przez brunatnoczerwone brzegi. Zmiany wywołane zakażeniem mają tendencję to rozszerzania się, a w późniejszym stadium nieleczonej choroby do łączenia się w duże mozaiki na całym ciele. Plamy łupieżu pstrego mają również tendencję do swędzenia oraz nadmiernego łuszczenia chorego naskórka co przy długo nieleczonej chorobie może tworzyć blizny na całym ciele. Mimo inwazyjności tej choroby nie jest ona infekcją, którą możemy nabyć przebywając z chorą osobą. Zarazić się łupieżem pstrym możemy głównie w salonach kosmetycznych lub solariach, które kiepsko dbają o higienę i czystość swojego sprzętu.

Leczenie łupieżu pstrego możemy śmiało przeprowadzić sami w domu bez konsultacji z lekarzem dermatologiem jeśli choroba jest we wczesnym stadium. Na rynku istnieje obecnie wiele leków na tą infekcję, jednak należy pamiętać, że wyleczenie łupieżu pstrego całkowicie jest niemożliwe - łupież pstry jest niestety chorobą nawrotową. Sposób leczenia najlepiej dobierać do wielkości zainfekowanego obszaru ciała. Jeśli zmiany są na niewielkim obszarze polecane są maści oraz kremy do stosowania bezpośredniego na plamy. Powinny one zawierać składniki takie jak klotrimazol i ketokonazol, które mają silne działanie przeciwgrzybicze. Warto również stosować szampon przeciwgrzybiczy z ketokonazolem lub siarczanem selenu, ponieważ drożdżaki mogą rozwijać się na skórze głowy i przenosić się na inne części ciała.

Niezależnie od przyczyny występowania u nas łupieżu pstrego po zakończonym leczeniu należy rozpocząć kroki przeciwdziałające nawrotowi choroby. Mogą to być płukanki z siarczanem selenu oraz zastąpienie zwykłego środka do mycia środkiem antybakteryjnym jakim jest np.: mydło siarkowe. Warto jest również pamiętać o częstej zmianie pościeli i ręczników oraz ich wygotowywanie po użyciu. Możemy szybko zaleczyć łupież pstry - przyczyny, ich znajomość i rozpoznanie objawów nam w tym pomogą.