Czym jest łupież pstry, jak wyglądają jego objawy?

Łupież pstry to pospolita i stosunkowo niegroźna choroba skóry. Jest ona spowodowana zakażeniem naskórka przez grzyby drożdżopodobne, które naturalnie występują na naszej skórze oraz żywią się naszym naskórkiem i łojem. Niestety ich nadmierne rozmnażanie powoduje występowanie nieestetycznych plam na naszej skórze.

Łupież pstry objawy

Przede wszystkim to 3-4 mm plamki, przybierające barwę od białej po różową, czerwoną lub brązową - tak rozpoznamy łupież pstry. Objawy można rozpoznać łatwo - plamy posiadają brunatnoczerwoną otoczkę, która mocno kontrastuje z naturalnym odcieniem naszej skórze. Rozwój tej infekcji szczególnie łatwo zaobserwować latem, ponieważ zmiany skórne nie ulegają działaniu promieni słonecznych, czyli nie opalają się. Zmiany skórne wywołane przez łupież pstry w dalszym rozwoju choroby mogą być swędzące oraz możemy zaobserwować na nich łuszczenie się naskórka. Plamy mają również tendencję do odwodowego szerzenia się i zlewania w jedną dużą plamę. Łupież pstry najczęściej występuje na ramionach, klatce piersiowej, dłoniach czy twarzy, zdecydowanie rzadziej możemy go zaobserwować na plecach lub nogach.

Łupież pstry, czy jest zaraźliwy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie ''Skoro jestem chory na łupież pstry, czy jest zaraźliwy? ''Mimo, że łupież pstry jest zakażeniem naskórka bardzo rzadko możemy się nim zarazić bezpośrednio od drugiego człowieka. Zdecydowanie łatwiej jest go nabyć w salonach kosmetycznych lub solariach, które średnio dbają o czystość używanych w nich narzędzi. Ogółem przyjęte jest, że łupież pstry jest chorobą zaraźliwą, ale jego nabycie spowodowane jest przez specyficzne czynniki.

Szczególnie narażoną na pojawienie się łupieżu pstrego grupą są osoby stale przebywające w ciepłym i wilgotnym klimacie. Właśnie te dwa czynniki najbardziej sprzyjają rozwojowi grzybów wywołujących te schorzenie. Do zakażenia naskórka może również dojść u osób będących w okresie dojrzewania lub zmian hormonalnych (z powodu nadmiernego wydzielania łoju, którym grzyby drożdżopodobne się żywią). Narażone są również osoby cierpiące na nadmierną potliwość oraz z osłabioną odpornością. Należy również pamiętać, że łupież pstry jest chorobą nawrotową, dlatego po zakończonym leczeniu ważna jest profilaktyka i przeciwdziałanie jego powrotowi poprzez stosowanie odpowiednich preparatów grzybobójczych przynajmniej kilka razy w miesiącu. Na nawrót lub ogólne pojawienie się choroby powinniśmy szczególnie uważać w okresie wiosennym oraz letnim, w których wysokie temperatury zwiększają naszą potliwość. Przy zapobieganiu łupieżowi pstremu ważna jest również częsta zmiana ręczników i pościeli, pranie ich w wysokich temperaturach lub odpowiednich grzybobójczych płynach. Osobom szczególnie narażonym na rozwój tego zakażenia zaleca się również noszenie ubrań z przewiewnych materiałów oraz częstą zmianę bielizny. Grzyby drożdżopodobne mogą się również łatwo rozmnażać na skórze głowy, a następnie przenosić stamtąd na inne partie ciała dlatego warto jest sporadycznie stosować szampony przeciwgrzybicze lub przeciwłupieżowe dla lepszej ochrony przed tego typu schorzeniem. Po zakończonym leczeniu należy również pamiętać o systematycznym przemywaniu skóry twarzy mydłem siarkowym lub innym delikatnym preparatem grzybobójczym.