Co to jest łupież pstry?

Łupież najczęściej kojarzy nam się z dolegliwością na głowie. Łupież pstry natomiast występuje najczęściej w okolicach klatki piersiowej i jest to odmiana grzybicy skór. Schorzenie wygląda niezbyt estetycznie, a nieleczone, może też prowadzić do sporych komplikacji zdrowotnych. Jak więc go rozpoznać i jak na niego zareagować?

Kogo dotyka łupież pstry?

Najczęściej bezpośrednim powodem występowania takiego łupieżu, jest nadmierne wydzielanie łoju. A te występuje najczęściej w okresie dojrzewania, dlatego też to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na pstry. Powodem zachorowania może mieć też np. nadmierna potliwość czy ogólne osłabienie organizmu. Z tego drugiego powodu, łupież często dotyka kobiety w ciąży. Zdarza się też, że pstry łupież się pojawia przez noszenie źle dobranej, nieprzewiewnej odzieży lub zażywanie tabletek antykoncepcyjnych czy niektórych leków. To schorzenie zakaźnie, zatem możemy się też zarazić od osoby chorej, na przykład używając jej szczoteczek do zębów a także w publicznych miejscach, np. na basenach, solariach czy salonach masażu.

Pierwsze objawy

Najczęściej objawami schorzenia są plamy na skórze. Zwykle są one czerwone lub różowe, rzadziej beżowe. Co tu dużo mówić - nie są one zbyt estetyczne. Stosunkowo często plamy występują na klatce piersiowej, ale czasem też w okolicach karku, dekoltu, pleców, a czasem nawet na twarzy. Może występować również świąd. Jeśli łupież nie jest leczony, to z początku nieduże plamki łączą się w znacznie większe płaty. Skóra robi się natomiast sucha i zaczyna się łuszczyć. Zmiany na skórze będą jeszcze wyraźniejsze po gorących kąpielach lub intensywnym opalaniu się.

Jak zareagować na łupież pstry?

Na szczęście schorzenie nie jest specjalnie trudne do wyleczenia i może się obyć bez wizyty u lekarza. Warto też pamiętać, że warto zareagować jak najszybciej. Możemy spróbować wyleczyć łupież kupując preparaty na grzybicę skóry z ketokonazolem albo maściami lub kremami zawierającymi klotrimazol i ketokonazol. Wszystkie te środki są dość łatwo dostępne w aptekach i nie wymagają recept. Ewentualnie możemy skorzystać również z mydeł oraz szamponów, które zawierają siarczek selenu. Kremy oraz maści powinniśmy nakładać dwa razy dziennie przez okres od dziesięciu dni do dwóch tygodni. Szampony stosuje się dwa razy w tygodniu przez dwa do czterech tygodni. To powinno nam pomóc. Co jednak jeśli tak się nie stanie? Wtedy niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który prawdopodobnie zaleci stosowanie ostrzejszych środków, na przykład antybiotyków, najczęściej w formie doustnej.

Warto jednak zaznaczyć, że dość często w przypadku tej choroby następują nawroty, a same zmiany skórne mogą być widoczne jeszcze na długo po zakończeniu leczenia. W niektórych przypadkach mija nawet kilka miesięcy, zanim plamki zupełnie znikną. Jest do dość nieprzyjemna choroba, więc lepiej stosować profilaktykę. Jeśli więc wybieramy się na basen czy do gabinetu kosmetycznego, bardzo dbajmy o higienę. Sprawdzajmy też, jakie kosmetyki używamy i nośmy przewiewne ubrania.