Co powinien zawierać szampon na łupież pstry?

Łupież pstry jest chorobą zakaźną, którą wywołują drożdżaki rodzaju Malassezia. Charakteryzuje się szpecącymi żółtobrunatnymi plamami, które są odporne na oddziaływanie promieni słonecznych (w efekcie opalania się pstre plamy stają się jeszcze bardziej widoczne). Często infekcji towarzyszyć mogą uczucie świądu oraz łuszczenie się skóry. Patogeny te żywią się tłuszczem wytwarzanym przez naszą skórę — dlatego też niezwykle istotna jest higiena osobista oraz środki stosowane miejscowo. Z uwagi na to, że choroba najczęściej dotyka owłosioną skórę głowy, niezwykle istotny jest dobrze dobrany szampon na łupież pstry. Pozwoli on szybkie zwalczenie problemu i zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się. Łupież pstry może być zwalczany nie tylko doustnymi środkami przeciwgrzybicznymi, lecz również preparatami o działaniu miejscowym.

Szampon przeciwgrzybiczy a składniki aktywne:

 • selen;
 • kwas salicylowy;
 • ketokonazol;
 • klotrimazol;
 • mikonazol.
 • W aptekach można znaleźć wiele szamponów, które są skuteczne w walce z łupieżem pstrym. Różnią się one składem oraz główną substancją czynną, która ma działanie przeciwgrzybiczne.

  Wśród preparatów dostępnych na rynku należy wymienić szampony, które łączą w sobie wiele składników mających za zadanie walkę z drożdżakami oraz przywrócenie równowagi skórze głowy. Wśród nich należy wymienić szampon Pityver. Istotne w tym preparacie jest to, że nie tylko zwalcza patogeny będące przyczyną choroby, lecz dodatkowo nawilża skórę, pomagając przywrócić jej równowagę. Walce z łupieżem dodatkowo pomagają probiotyki oraz mocznik.

  Jak już wspomniano, w walce z łupieżem pstrym niezwykle pomocny jest selen. Zazwyczaj w produktach spotyka się go pod postacią 1% roztworu disiarczku seleny. Posiada on działanie przeciwgrzybiczne, a przy regularnym stosowaniu skutecznie zapobiega nawrotom choroby. Wśród szamponów zawierających go należy wymienić Selsun Blue, który dostępny jest tak do włosów normalnych, jak i przetłuszczających. Związki krzemu oraz glinki wspomagają skórę głowy do powrotu do równowagi.

  Często w szamponach polecanych na łupież pstry można spotkać się z ketokonazolem. Jest to środek przeciwgrzybiczny spotykany m.in. w maściach o miejscowym działaniu. Zaletą środków z ketokonazolem jest zwalczanie łojotokowego zapalenia skóry, które to często towarzyszy chorobie.

  Na co zwrócić uwagę?

  Kupując szampon na drożdżaki, należy w pierwszej kolejności upewnić się, że nie jest się nadwrażliwym na któryś z jego składników. W przypadku stwierdzenia nadwrażliwości warto przy doborze szamponu spytać o poradę lekarza. Co więcej, jeśli istnieje chociaż podejrzenie, że jest się w ciąży oraz karmi się piersią, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to w szczególności środków zawierających ketokonazol — jak pokazują badania na zwierzętach, może wywierać on negatywny wpływ na dziecko. Decydując się na preparat, warto sprawdzić, czy likwiduje on ewentualne dodatkowe przy chorobie dolegliwości, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, świąd, łuszczenie się skóry oraz jej przesuszenie.

  Po jakim czasie należy spodziewać się efektów?

  Czas, po jakim należy spodziewać się efektów, zależny jest od składu danego szamponu. Nie mniej jednak należy pamiętać, że bez regularności, systematyczności i konsekwencji w ich stosowaniu można nie uzyskać oczekiwanych wyników. Preparaty używa się przeważnie do momentu zniknięcia objawów choroby. Można również stosować je profilaktycznie. Środki zawierające ketokonazol dają zazwyczaj wyniki już po 5 dniach przy codziennym stosowaniu. Najlepszy efekt osiągany jest w momencie, gdy pianę pozostawi się na 5 minut. Szampony, w skład których wchodzi disiarczek selenu, dają efekty po okresie 2 tygodni przy stosowaniu ich dwa razy na tydzień.